Prof. Dr. İlknur Veli

Ortodonti Uzmanı

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. İlknur Veli

Ortodonti Uzmanı

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi

Blog Post

Çene Cerrahisi İzmir

Çene cerrahisi yani ortognatik cerrahi;

Düzeltici çene cerrahisi veya basitçe çene cerrahisi olarak da bilinen, çene ve alt yüzün yapı, büyüme, uyku apnesi dahil hava yolu sorunları, TME bozuklukları, özellikle iskelet uyumsuzluklarından kaynaklanan maloklüzyon sorunları, diğer ortodontik diş ısırıklarından kaynaklanan durumlarını düzeltmek, diş telleri ile kolayca tedavi edilemeyen problemlerin yanı sıra, düzeltmenin yüz estetiğini ve benlik saygısını iyileştirmek için düşünülebileceği çok çeşitli yüz dengesizlikleri, uyumsuzluklar, asimetriler ve yanlış orantıları düzeltmek tasarlanan cerrahidir.PlanlamaOrtognatik cerrahi, bir ortodontist ile birlikte çene-yüz cerrahı veya ağız cerrahı tarafından yapılır. Genellikle ameliyattan önce ve sonra diş telleri ve diş tellerinin son çıkarılmasından sonra tutucular içerir. Yarık damak veya diğer majör kraniyofasiyal anomalilerin rekonstrüksiyonundan sonra genellikle ortognatik cerrahi gereklidir. Cerrah ve ortodontist arasında dikkatli bir koordinasyon olmalıdır. Ameliyattan sonra dişlerin doğru şekilde oturmasını sağlamak için ortodonti uzmanı gereklidir.

Ortognatik Cerrahi Kökeni

Ortognatik cerrahinin kökenleri, ağız cerrahisine ve gömülü veya yer değiştirmiş dişlerin cerrahi olarak çıkarılmasıyla ilgili temel operasyonlara – özellikle ortodonti tarafından belirtildiği durumlarda maloklüzyon ve diş çapraşıklığının diş tedavilerini geliştirmek için aittir. Bu ameliyat aynı zamanda yarık damak gibi doğuştan gelen rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılır. Genelde ameliyat, maloklüzyonu veya dentofasiyal şekil bozukluğunu düzeltmek için çene kemiğinin kesildiği, hareket ettirildiği, değiştirildiği ve yeniden hizalandığı ağız yoluyla yapılır. “Osteotomi” kelimesi, kemiğin cerrahi bir kesi ile bölünmesi anlamına gelir.

Çene Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ortodontistlerle birlikte çalışarak, diş kemerlerinin koordinasyonu öncelikle çalışan bir üst üste oturma(oklüzyon) yapmaya yöneliktir. Bu nedenle ortognatik cerrahi, daha temel bir ortodontik hedefi destekleyen ikincil bir yöntem olarak görülür. Ağız ve çene cerrahisinde ortognatik cerrahi, obstrüktif uyku apnesi ve simetri düzeltmesi birincil tedaviler oldu. Çene orantısızlığını veya kötü kapanmayı(maloklüzyonu) düzeltmek için cerrahi yapılır.

Özellikle özel çene (maksillofasiyal) cerrahi uygulamada. Bu yöntemler, IMDO, SARME, GenioPaully, özel BIMAX ve özel PEEK yöntemlerini içerir. Kaynak

Çene Cerrahisi Ortognatik Ameliyat Fiyatları 2024 İzmir Manisa Aydın

Çene ameliyatları ücretlerini ilgili yasal mevzuatlar ve etik nedenler dolayısıyla açıklanamamaktadır. Operasyon fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Ameliyat fiyatlarının belirlenmesi konusunda temel faktörler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak olan ortodondist ve cerrahın tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin ortognatik cerrahi ücretleri İzmir, İstanbul, Ankara, Manisa, Aydın ve Balıkesir gibi şehirlerde birbirinden farklı olacaktır.

Taggs: